Palmy, Cycasy, květináče Lechuza
Úvodní stránka E-SHOP Květináče framusa Kontakt Nákupní košík (0)
ZOBRAZ : AKCE |
Plná velikost

Olea europaea – Olivovník evropský

Není třeba nijak zvláště představovat Olivovník (Oleu Europeaeu), protože každý jistě zná tyto poutavé stromy neodmyslitelně spjaté se Středomořím, nejvíce se pěstují ve Španělsku, Řecku a Itálii.  Právě proto jsou Olivovníky nezbytné pro jakékoliv slunné terasy či pátia . Je to robustní a nenáročný stálezelený strom, kterému též vyhovuje pěstování v květináčích. V tomto případě bychom neměli podcenit jeho  zálivku. Ve Středomoří rostou olivovníky ve velmi suché a chudé půdě, jejich kořeny ale prorůstají hluboko do půdy až k podzemní vodě.

Svými šedozelenými listy, které nejsou lákavé pro hmyzí škůdce, vytváří středomořskou atmosféru na jakémkoliv balkóně, terase či pátiu.  Nicméně nemohou být vysazeny do zahrad, protože nejsou dost odolné vůči mrazu a mohou mít problém se zimní vlhkostí. Zkušení pěstitelé mohou rostlinu úspěšně zazimovat objemnou zimní ochranou (skleníkem z makrolonu nebo domkem z bublinkové folie, ale je nutné použít přitápění v podobě topného kabelu nebo el. topítka). V zimě (prosinec, leden, unor) je nejlepší umístit Váš olivovník na světlé dobře větrané, ale nevytápěné místo v domě s rozmezím teplot mezi mínus -5°C až plus 10°C. Ne do vytápěného obývacího pokoje, kde olivovník vyčerpa všechnu svou zásobu energie a může umřít.

Ve své domovině květe olivovník již v průběhu dubna, v našich podmínkách a oblastech s chladnějším podnebím kvete počátkem brzkého léta, nespočtem drobných bílo-žlutých kvítků. Pokud Olivovník netvoří plody, je to protože potřebuje partnera pro opylení. Rostliny vyrostlé ze semene nejsou většinou samosprašné, nebo jen zčásti a proto potřebují druhou rostlinu k opylování. Jestliže chcete ovoce pouze z jedné rostliny, musíte si koupit naroubovanou samosprašnou rostlinu (námi prodávané rostliny jsou všechny roubované a samosprašné). V červnu (v našich podmínkách později srpen – září) olivy mění barvu ze zelené, přes fialovou až po černou. Plod se také postupně plní olejem. Sklizeň zelených oliv probíhá ve Středomoří v září, černé olivy se sklízí v prosinci. Nezkoušejte ale jíst olivy syrové, není to žádná pochoutka! Olivy musí být naloženy měsíce  ve slaném nálevu, který jim dodá jejich typickou chuť a aroma.

Olivy se pěstují převážně pro výrobu olivového oleje. Úrodnost dospělých stromů je cca 15-50kg oliv. Na vylisování 1l olivového oleje je potřeba 4-6kg oliv. Úrodnost olivovníků velmi záleží jak na péči o stromy (hnojení a pravidelnost zálivky) tak na podnebí a průběhu léta. Úroda v teplém roce může být až trojnásobná oproti chladným rokům.

Ze začátku rostou Olivovníky rychleji ale hustě. Korunu tvoří pouze, když se prořezávají. Dokonce i velmi nízké olivovníky, které jsou radikálně prořezány každý rok, mohou být velmi staré. Olivovníky jsou dlouhověké rostliny, rostou až několik staletí. Dorůstají do střední výšky. Olivovníky začínají plodit po 5 roce, nicméně roubované stromky mohou plodit téměř okamžitě. Plná produkce oliv však přichází až po několika desetiletích. Při pěstování oliv v našich podmínkách a převážně v zemi, se zimní ochranou nelze očekávat příliš vysokou úrodnost. Rostliny vystavené chladu plodí méně.

Olivovníky se u nás pěstují především jako přenosné rostliny, a jsou proto plně odkázány na obsah pěstební nádoby. Proto musíme olivy dostatečně zalévat,od května do září můžete každý den a zajistit přísun živin v podobě hnojiv. Střih oliv se provádí kdykoliv a velmi hustě, pokud budete olivy pravidelně stříhat budou hezky houstnout a budou plně olistěné. V našem podnebí mohou být rostliny vyneseny ven po období zimního klidu již v březnu . Olivovníky mají nejraději slunečná místa chráněná před větrem. Velmi vhodnými stanovišti jsou terasy a balkóny.

Objednávka nad 2000 Kč = DOPRAVA ZDARMA

Olivu nelze pěstovat v bytových podmínkách!!

Pokud chcete olivovník pěstovat volně v zemi, doporučujeme použít zimní skleník z makrolonu. Více informací zde - skleníky. 

Prodej citrusových stromků  www.citrusovestromky.cz


Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost
Plná velikost

_